Skip to content

552 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block213
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H/2F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,862
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
41%
Improvement Value:$433,500
59%
Total Assessment$731,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,434-16.2%
2024$13,647+6.3%
2023$12,833+1.2%
2022$12,680+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4485, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1900