Skip to content

542 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1907

Last Sale Price
$475,555
Last Sale Date
Feb 27, 2025

Property Information

Block213
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2B-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,200
58%
Improvement Value:$172,600
42%
Total Assessment$410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168-24.7%
2024$8,195+4.5%
2023$7,846+1.2%
2022$7,751+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,555

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 9883, Page 717Recorded3/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1907