Skip to content

405 37th StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block214
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-WH-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,500
43%
Improvement Value:$447,100
57%
Total Assessment$784,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,305+32.7%
2024$11,532-15.0%
2023$13,566+1.2%
2022$13,412+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 9103, Page 575Recorded3/2/2016

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4395, Page 49