Skip to content

135 37th StUnion City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 14, 2005

Property Information

Block217
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF/3U/2CG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,400
34%
Improvement Value:$585,200
66%
Total Assessment$886,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,927-6.2%
2024$14,842+4.3%
2023$14,228+1.2%
2022$14,062+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 7444, Page 295Recorded1/19/2005

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7444, Page 295

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5810, Page 193