Skip to content

135 38th St(Unit C0401)Union City, NJ 07087

Built 2007

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block223
Lot26
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
DescriptionPS#7
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,070
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
38%
Improvement Value:$284,600
62%
Total Assessment$460,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,958-26.3%
2024$9,447+4.3%
2023$9,056+0.0%
2022$9,056
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 9778, Page 848Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$330,740
DeedBook 8448, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 2007