Skip to content

131 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block223
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description3F-1U-UG-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,022
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
64%
Improvement Value:$227,500
36%
Total Assessment$637,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,519-6.4%
2024$12,301+8.1%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898