Skip to content

210 38th St(Unit C0001)Union City, NJ 07087

Built 1904

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 23, 2009

Property Information

Block227
Lot5
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage398
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,900
66%
Improvement Value:$54,400
34%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,822+29.2%
2024$2,183+4.1%
2023$2,097+0.0%
2022$2,097
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 8691, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1904