Skip to content

210 38th St(Unit C0007)Union City, NJ 07087

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block227
Lot5
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage327
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
64%
Improvement Value:$47,700
36%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,382+44.1%
2024$1,653+4.1%
2023$1,588+0.0%
2022$1,588
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 8691, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1904