Skip to content

3808 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1925

Last Sale Date
Jun 3, 1994

Property Information

Block227
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-9U-H
Dwellings9
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
61%
Improvement Value:$351,000
39%
Total Assessment$891,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,285+25.5%
2024$18,553+4.3%
2023$17,785+1.2%
2022$17,578+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925