Skip to content

500 Central Ave(Unit C0504)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,400
44%
Improvement Value:$172,300
56%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,519-36.0%
2024$7,057+4.3%
2023$6,765+1.2%
2022$6,686+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9901, Page 796Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$268,888

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9276, Page 684Recorded1/26/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9141, Page 938NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/30/2016

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 8907, Page 97NU CodePost-appeal (29)Recorded5/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963