Skip to content

500 Central Ave(Unit C0213)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 14, 2016

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC0213
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage793
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
47%
Improvement Value:$159,700
53%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,069-15.9%
2024$6,027+4.1%
2023$5,790+1.2%
2022$5,724+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft793DeedBook 9095, Page 946Recorded2/2/2016

Property Sale

Sale
$214,148

From:

To:

Sq Ft793DeedBook 8399, Page 228NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/18/2007

Property Built

Built

Year Built: 1963