Skip to content

500 Central Ave(Unit C0506)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$190,500
Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC0506
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage538
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,900
42%
Improvement Value:$129,900
58%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,831-36.9%
2024$6,074+4.1%
2023$5,834+250.5%
2022$1,665+6.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,500

From:

To:

Sq Ft538DeedBook 9091, Page 588NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/13/2016

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft538DeedBook 8907, Page 100NU CodePost-appeal (29)Recorded5/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963