Skip to content

500 Central Ave(Unit C1102)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 5, 2012

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1102
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,900
42%
Improvement Value:$213,900
58%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,409+98.6%
2024$2,724+4.3%
2023$2,611+1.2%
2022$2,580+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft866DeedBook 8829, Page 83NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/17/2012

Property Built

Built

Year Built: 1963