Skip to content

500 Central Ave(Unit C1607)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 1, 2008

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1607
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage765
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
40%
Improvement Value:$204,200
60%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,015-28.6%
2024$7,020+4.3%
2023$6,730+1.2%
2022$6,651-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft765DeedBook 8634, Page 421NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/18/2008

Property Built

Built

Year Built: 1963