Skip to content

201 40th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block232
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
37%
Improvement Value:$532,100
63%
Total Assessment$844,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,742+10.4%
2024$13,358+4.3%
2023$12,805+1.2%
2022$12,656+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908