Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
137 42nd StUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2015
Property Information
Block243
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1B-GX
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$312,500
76%
Improvement Value:$100,400
24%
Total Assessment$412,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,131 | -17.1% |
| 2024 | $8,603 | +4.1% |
| 2023 | $8,264 | +1.2% |
| 2022 | $8,170 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.