Skip to content

111 42nd StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Mar 7, 2017

Property Information

Block243
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
49%
Improvement Value:$321,200
51%
Total Assessment$628,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,367-4.0%
2024$11,840+4.1%
2023$11,373+1.2%
2022$11,244+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 9190, Page 602NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/31/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 8726, Page 167NU CodeFamily (1)Recorded4/19/2010

Property Built

Built

Year Built: 1898