Skip to content

3810-12 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1920

Last Sale Date
Jan 18, 2000

Property Information

Block225
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1F-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$684,000
62%
Improvement Value:$411,400
38%
Total Assessment$1,095,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,925-31.4%
2024$27,577+4.1%
2023$26,490+1.2%
2022$26,189+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5591, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1920