Skip to content

319-21 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block246
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
56%
Improvement Value:$322,600
44%
Total Assessment$732,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,453-30.0%
2024$16,356+4.3%
2023$15,679+1.2%
2022$15,496+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910