Skip to content

117 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2017

Property Information

Block248
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-9U-H
Dwellings9
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
40%
Improvement Value:$819,100
60%
Total Assessment$1,359,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,263+65.1%
2024$17,120+4.3%
2023$16,412+1.2%
2022$16,221+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913