Skip to content

3700-06 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 3, 2003

Property Information

Block220
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-4C-OFF-ELEV
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,080
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
38%
Improvement Value:$1,469,600
62%
Total Assessment$2,369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,356-20.9%
2024$52,271+4.1%
2023$50,211+1.2%
2022$49,640+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920