Skip to content

4315 Park Ave(Unit C0702)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block253
Lot33
QualifierC0702
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA- PS#59
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,229
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
33%
Improvement Value:$362,300
67%
Total Assessment$544,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436-26.3%
2024$11,443+0.5%
2023$11,388+0.0%
2022$11,388
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 9677, Page 563Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8887, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 2006