Skip to content

526 44th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 21, 2006

Property Information

Block255
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,700
40%
Improvement Value:$372,500
60%
Total Assessment$624,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,759-19.9%
2024$12,185+4.3%
2023$11,681+1.2%
2022$11,545+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 8021, Page 178Recorded10/10/2006

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 7332, Page 15Recorded7/26/2004

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5992, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1913