Skip to content

534 44th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 22, 2011

Property Information

Block255
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,838
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,700
42%
Improvement Value:$351,600
58%
Total Assessment$603,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,435-26.8%
2024$12,890+4.3%
2023$12,357+1.2%
2022$12,213+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913