Skip to content

638 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1878

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 16, 2012

Property Information

Block261
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,693
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
53%
Improvement Value:$268,200
47%
Total Assessment$575,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,000-10.6%
2024$10,070+4.3%
2023$9,654+1.2%
2022$9,541+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,693DeedBook 8851, Page 337Recorded5/30/2012

Property Built

Built

Year Built: 1878