Skip to content

636 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1873

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 11, 2014

Property Information

Block261
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,069
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
59%
Improvement Value:$216,800
41%
Total Assessment$524,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,195-10.1%
2024$9,113+4.3%
2023$8,736+1.2%
2022$8,634+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,069DeedBook 8981, Page 64Recorded7/7/2014

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft1,069DeedBook 6045, Page 314Recorded9/16/2002

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 5091, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1873