Skip to content

4709 Hudson AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block277
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-C-7U-H
Dwellings7
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
39%
Improvement Value:$658,400
61%
Total Assessment$1,078,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,056-3.4%
2024$20,758+4.1%
2023$19,940+1.2%
2022$19,713+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$915,000

From:

To:

DeedBook 9286, Page 605Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 7150, Page 42Recorded10/10/2003