Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
139 48th StUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 30, 2000
Property Information
Block278
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3B-4U-C-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$300,000
28%
Improvement Value:$772,700
72%
Total Assessment$1,072,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $22,226 | +29.5% |
| 2024 | $17,160 | +4.1% |
| 2023 | $16,483 | +1.2% |
| 2022 | $16,296 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.