Skip to content

224 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 15, 2010

Property Information

Block277
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,278
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,200
44%
Improvement Value:$349,100
56%
Total Assessment$620,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,705-18.3%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898