Skip to content

326 49th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2009

Property Information

Block284
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,796
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
40%
Improvement Value:$358,800
60%
Total Assessment$599,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,380-17.5%
2024$11,369+4.3%
2023$10,899+1.2%
2022$10,771+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900