Skip to content

234 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2011

Property Information

Block277
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,200
36%
Improvement Value:$482,300
64%
Total Assessment$753,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,638+8.2%
2024$12,608+4.1%
2023$12,111+1.2%
2022$11,974+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898