Skip to content

306 7th StUnion City, NJ 07087

Built 1965

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 3, 2009

Property Information

Block37
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,900
47%
Improvement Value:$298,100
53%
Total Assessment$567,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,902-7.7%
2024$9,647+4.3%
2023$9,248+1.2%
2022$9,140+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,475DeedBook 8682, Page 6Recorded8/18/2009

Property Sale

Sale
$492,000

From:

To:

Sq Ft2,475DeedBook 8127, Page 132Recorded2/9/2007

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,475DeedBook 8042, Page 68Recorded11/2/2006

Property Built

Built

Year Built: 1965