Skip to content

800 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1888
Commercial

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block38
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
44%
Improvement Value:$503,400
56%
Total Assessment$895,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,629-12.4%
2024$17,836+4.1%
2023$17,133+1.2%
2022$16,938+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

DeedBook 9058, Page 914Recorded8/20/2015

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 8807, Page 131Recorded8/22/2011

Property Built

Built

Year Built: 1888