Skip to content

905 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1,419,000
Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block43
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-C-13U-H
Dwellings13
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
25%
Improvement Value:$1,660,000
75%
Total Assessment$2,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,936+14.8%
2024$46,128+4.1%
2023$44,310+1.2%
2022$43,806+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,419,000

From:

To:

DeedBook 9227, Page 487Recorded8/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920