Skip to content

1009 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 16, 2025

Property Information

Block47
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$375,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,930-30.7%
2024$9,994+4.1%
2023$9,601+1.2%
2022$9,491+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 9914, Page 726Recorded7/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1910