Skip to content

317 10th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 28, 2018

Property Information

Block49
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H/2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
49%
Improvement Value:$320,100
51%
Total Assessment$627,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,815-19.3%
2024$12,163+0.5%
2023$12,104+1.2%
2022$11,966+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9372, Page 456Recorded1/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1898