Skip to content

714 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Dec 15, 1994

Property Information

Block58
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,491
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,800
55%
Improvement Value:$290,100
45%
Total Assessment$649,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928+1.6%
2024$9,768+4.4%
2023$9,354+1.2%
2022$9,242+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4814, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1963