Skip to content

1313 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$306,754
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block64
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-BA-G-1C
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
35%
Improvement Value:$643,900
65%
Total Assessment$993,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,197+9.0%
2024$16,697+4.3%
2023$16,007+1.2%
2022$15,820+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$306,754

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 7562, Page 279Recorded5/24/2005

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 7488, Page 73Recorded3/8/2005