Skip to content

1307 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1873

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Mar 25, 2016

Property Information

Block64
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,458
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
40%
Improvement Value:$402,000
60%
Total Assessment$669,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,476+9.5%
2024$9,566+4.3%
2023$9,170+1.2%
2022$9,063+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$351,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 9109, Page 318Recorded3/31/2016

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5577, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1873