Skip to content

1309 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1873

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 29, 2019

Property Information

Block64
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,989
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
58%
Improvement Value:$215,500
42%
Total Assessment$513,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,268-6.0%
2024$9,856+4.1%
2023$9,468+1.2%
2022$9,360+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,989DeedBook 9400, Page 832Recorded5/6/2019

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,989DeedBook 8848, Page 150NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/10/2012

Property Built

Built

Year Built: 1873