Skip to content

411 23rd StUnion City, NJ 07087

Built 1883

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 5, 2018

Property Information

Block124
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,342
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
47%
Improvement Value:$302,100
53%
Total Assessment$569,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,304+0.8%
2024$10,225+8.1%
2023$9,462+1.2%
2022$9,351+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,342DeedBook 9306, Page 311NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 1883