Skip to content

1301 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Mar 18, 2015

Property Information

Block65
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-6U-H-2AG
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
27%
Improvement Value:$852,000
73%
Total Assessment$1,172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,456+36.4%
2024$14,992+4.1%
2023$14,401+1.2%
2022$14,237+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$451,000

From:

To:

DeedBook 9029, Page 534Recorded3/26/2015