Skip to content

1307 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block65
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,000
46%
Improvement Value:$318,800
54%
Total Assessment$595,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,315-17.1%
2024$11,243+4.3%
2023$10,778+1.2%
2022$10,652+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 9233, Page 390Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 9048, Page 145Recorded7/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1903