Skip to content

1319 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jul 25, 2007

Property Information

Block65
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
41%
Improvement Value:$622,000
59%
Total Assessment$1,054,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,395+3.4%
2024$17,790+4.1%
2023$17,089+1.2%
2022$16,895+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 8302, Page 93Recorded8/22/2007