Skip to content

408 14th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 30, 2008

Property Information

Block73
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,200
48%
Improvement Value:$303,200
52%
Total Assessment$588,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,641+13.1%
2024$9,410+4.1%
2023$9,039+1.2%
2022$8,936+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 8511, Page 336Recorded5/15/2008

Property Sale

Sale
$556,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 8229, Page 46Recorded6/6/2007

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 7785, Page 281Recorded1/18/2006

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5789, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1898