Skip to content

1504 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$894,000
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block78
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,684
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
38%
Improvement Value:$529,000
62%
Total Assessment$857,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,407+16.6%
2024$11,503+4.3%
2023$11,027+1.2%
2022$10,898+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$894,000

From:

To:

Sq Ft2,684DeedBook 9700, Page 98Recorded10/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1893