Skip to content

610 15th StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block78
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,274
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
51%
Improvement Value:$299,800
49%
Total Assessment$607,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,497-17.4%
2024$11,503+6.7%
2023$10,777+1.2%
2022$10,648+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4741, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1700