Skip to content

1516 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1898
Commercial

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Nov 16, 2005

Property Information

Block79
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-5U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,450
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
28%
Improvement Value:$707,200
72%
Total Assessment$987,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,229+24.5%
2024$13,838+4.1%
2023$13,293+1.2%
2022$13,142+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft3,450DeedBook 7759, Page 227NU CodeAffiliated entity (3)Recorded12/17/2005

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft3,450DeedBook 6043, Page 49Recorded9/9/2002

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5072, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1898