Skip to content

200 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block227
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-2C-2U-UG-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,375
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
56%
Improvement Value:$245,100
44%
Total Assessment$557,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,732-4.2%
2024$10,156+4.1%
2023$9,756+1.2%
2022$9,645+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft3,375DeedBook 8979, Page 874NU CodeUndivided interest (8)Recorded6/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1915