Skip to content

1722-24 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1908
Apartment

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 1, 2004

Property Information

Block89
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-H-UG
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage4,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
35%
Improvement Value:$778,200
65%
Total Assessment$1,198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,130+41.6%
2024$14,219+4.3%
2023$13,630+1.2%
2022$13,471+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft4,480DeedBook 7295, Page 50Recorded6/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1908